بهترین زمان برای معرفی
قبل از هر چیز باید بگویم که تمامی عکس‌های این مقاله، تزئینی است و هیچ‌کدام از آن‌ها، از عکس‌های مشتریان خودم نیست. حتماً دلیلش را هم می‌دانید J. وقتی یک زوج جوان برای اولین بار یک قرار عکاسی نامزدی با من می‌گذارند، معمولاً هیچ آشنایی قبلی با من ندارند. حتی اگر نمونه کارهای عکاسی دیگران را دیده باشند یا معرفی شده باشند، باز هم این اولین نوبت عکاسی است که “خود آن‌ها” با من دارند و همیشه این نگرانی را دارند که آیا آن‌ها هم می‌توانند در برابر دوربین من “زیبا و با وقار” باشند یا خیر.
من معمولاً برای عکاسی نامزدی و اسپرت، بیشتر از خود عکاسی عروسی برنامه‌ریزی می‌کنم. جدای از اینکه ممکن است بچه‌ها (منظورم زوج جوان است) هنوز با من آشنا نیستند و احتمالاً در اوایل کار، چندان هم راحت نیستند، خودشان هم بار اولی ست که جلوی دوربین یک عکاس حرفه‌ای قرار گرفته‌اند و احتمالاً هنوز فضا برایشان کمی غریبه است. ضمن اینکه این نوبت عکاسی، جایی است که من می‌توانم خودم را به عنوان یک عکاس حرفه‌ای ثابت کنم تا مطمئن شوم که قرارداد عکاسی عروسی هم با خود من بسته خواهد شد.
به همین دلیل از همان ابتدا هم بریشان توضیح می‌دهم که باید عکاسی نامزدی را به عنوان یک بازی مقدماتی بسیار مهم برای عکاسی عروسی در نظر بگیریم. پیش از نوبت عکاسی نامزدی، ما چند بار با هم قرار می‌گذاریم و من نمونه عکس‌هایی که عروس و داماد، قبلاً از روی اینترنت پیدا کرده‌اند را می‌بینم. با هم درباره عکس‌ها صحبت می‌کنیم و به این ترتیب می‌توانم بفهمم که سلیقه آن‌ها برای عکاسی نامزدی چیست. چه جاها و ژست‌هایی را دوست دارند. درواقع همه این قرارها برای برقراری یک ارتباط دوستانه و صمیمیت با آن‌هاست و آن‌ها می‌توانند درک درستی از اینکه من در پشت دوربین چگونه هستم پیدا کنند.

اصلاً به همین دلیل هم هست که من در اغلب پکیج‌های عکاسی عروسی خودم، عکاسی نامزدی و اسپرت را هم پیشنهاد می‌دهم. از دید بازاریابی هم این کار باعث می‌شود تا برخی از مشتریان من پیش از عروسی، عکس‌هایشان را در اینستاگرام و فیسبوک‌شان منتشر کنند و به نوعی تبلیغ پیش از عروسی برای من تبدیل می‌شود. به این ترتیب معمولاً، زوج‌های جوانی که در مراسم عروسی‌ آن‌ها شرکت می‌کنند، احتمالاً با دقت بیشتری کارهای من را دنبال می‌کنند و اغلب اوقات از من یک کارت یا شماره تلفن هم می‌گیرند.

خدمات عکاسی نامزدی

راهنمایی کردن زوج‌های جوان
گاهی اوقات نمونه عکس‌ها و انتظارات عروس و داماد، بسیار فراتر از زمان و قرار عکاسی‌شان است. این روز‌ها اغلب زوج‌های جوان، برای عکاسی نامزدی و اسپرت، ترجیح می‌دهند تا در فضاهای خارج از شهر عکاسی کنند. عکاسی در جنگل، عکاسی در کویر، عکاسی کنار دریا، عکاسی در کوهستان‌های سنگی و به‌طورکلی طبیعت، بسیار پرطرفدار است. اما ما همچنان با برخی محدودیت‌ها برای عکاسی در فضاهای عمومی روبرو هستیم. برخی از عکس‌های نامزدی که در وب‌سایت‌های خارجی می‌بینیم در کشور ما قابل انجام نیستند.
عکاسی در یک باشگاه‌ ورزشی (خیلی‌ها این را با عکاسی اسپرت اشتباه می‌گیرند!)، عکاسی در خیابان، عکاسی در آب (منظورم در داخل استخر)، عکاسی در آسمان (مثلاً با کایت) و … معمولاً یا غیرممکن است، یا با مشکلات و محدودیت‌های زیادی روبرو است. به همین دلیل ترجیح می‌دهم معمولاً چنین قرارهایی را قبول نکنم. به‌هرحال در کنار لذت عکاسی و درآمد آن، باید محدودیت‌ها را نیز در نظر داشته باشیم.
طبیعت زیبای ایران آن‌قدر جاهای بکر و دست نخورده دارد که خیلی از زوج‌های جوان معمولاً نیازی به عکاسی در زیر آب یا بالای آسمان ندارند. به همین دلیل اغلب اوقات، با همفکری به نتایج خوبی برای عکاسی نامزدی می‌رسیم.

زمان‌بندی و مکان عکاسی نامزدی
منظورم از زمان‌بندی، ساعت رفت‌وبرگشت نیست. عکاسی در فضای بیرون، همیشه وابسته به آب‌وهوایی است که در آن کار می‌کنیم. خوشبختانه در سال‌های اخیر این مسئله کمی راحت‌تر شده است و ما می‌توانیم از چند هفته زودتر، آب‌وهوای روز عکاسی نامزدی را پیش‌بینی کنیم (نمی‌دانید قدیم‌‌ها چقدر این کار سخت بود!) اما اصولاً برخی از قرارهای عکاسی نامزدی، باید از چند ماه قبل‌تر هماهنگ شوند. مثلاً اغلب قرارهای عکاسی که من در زمستان دارم، باید برای عکاسی اسپرت، تا فروردین و اردیبهشت سال آینده‌اش به تعویق بیفتند. نه تنها روز‌های زمستان از نظر بارش باران و برف، برای عکاسی اسپرت چندان مطمئن نیستند، بلکه اصولاً عکس‌هایی مانند عکاسی اسپرت کنار دریا یا کوهستان، در فصل زمستان بسیار سخت است. یا برعکس، گاهی اوقات زوج‌های جوان دوست دارند یک نوبت عکاسی در برف هم داشته باشند و قرار آن‌ها در تابستان است. به همین دلیل من مجبورم زمان‌بندی قرار را تا زمستان به عقب بیندازم.
تقویم من پر از قرارهای مختلف است که برخی از آن‌ها چند ماه پیش تنظیم شده‌اند. حالا این قرارها را باید کنار زمان‌بندی برای مطالب وب‌سایت و کلاس‌های و کارگاه‌های آموزشی که داریم بگذارم. به همین علت خیلی از روز‌هایم از پیش پر می‌شود و تنظیم قرارهای نزدیک برایم کمی مشکل است. یادمان باشد که ما نمی‌توانیم مانند عکاسان خارج از کشور، در هر تاریخ و زمانی، به فضاهای عمومی برویم و عکاسی کنیم. حتی در کشور‌های دیگر هم عکاسی در فضاهای عمومی، مانند پارک‌ها، موزه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و ورزشگاه‌ها، با محدودیت‌هایی روبرو است و می‌بایست خود عکاس از قبل، تمام زمان‌بندی کارش را با مسئول آنجا هماهنگ کند. در غیر اینصورت همیشه احتمال بدقولی یا متوقف شدن کار وجود دارد.

قیمت عکاسی نامزدی

زمان عکاسی در فضاهای طبیعی که نور خورشید در آن‌ها وجود دارد (مانند کنار دریا و کویر) معمولاً در ساعات طلایی نور، خیلی بهتر است. ساعات طلایی یعنی حدود زمان طلوع آفتاب و غروب. در این زمان‌ها نور با بهترین شکل خودش، به صورت بسیار مایل می‌تابد و تنظیم جهت نور روی عروس و داماد بسیار ساده و عکس‌های طلوع و غروب بسیار زیبا است. اما یک مشکل مهم در اینجا وجود دارد. زوج‌های جوان برای عکاسی در طلوع چندان سحرخیز نیستند. خصوصاً اگر از شب قبل در همان مکان نباشیم، فاصله زمانی تا رسیدن به موقعیت عکاسی، معمولاً باعث می‌شود تا نور طلوع را از دست بدهیم. حتی گاهی اوقات هم پیش آماده که از شب قبل در نزدیکی مکان عکس‌برداری بوده‌ایم (مثلاً در یک ویلا یا هتل نزدیکی دریا) اما آماده شدن و آرایش (آرایش عروس L() در اول صبح باعث شده تا زمان‌بندی خوبی نداشته باشیم.
این مشکل برای غروب‌ها اهمیت کمتری دارد. زیرا در طول روز معمولاً زمان کافی برای آماده شدن داریم. اما مشکل دیگری که برای عکاسی در غروب داریم، کمبود وقت است. نور غروب نهایتا نیم ساعت با ارزش است و بعد از این زمان، آسمان به‌سرعت تاریک می‌شود. بنابراین زمان کوتاهی که برای عکاسی داریم امکان تعویض چند دست لباس تا تغییر آرایش را به ما نمی‌دهد. کافی ست کمی زمان را از دست بدهیم، تا مجبور بشویم تا یک روز دیگر هم آنجا بمانیم.

معمولاً عروس و داماد، تجربه عکاسی نامزدی را ندارند. به همین دلیل من مجبورم، زمان‌بندی را خودم انجام بدهم و گاهی اوقات با پیشنهاد‌های آن‌ها مخالفت کنم تا مطمئن شوم که همه‌چیز درست پیش می‌رود.

لباس عکاسی نامزدی
شاید این مسئله در ابتدا کمی عجیب باشد، اما مهم‌ترین سؤالی که برای عروس و داماد وجود دارد این است که برای عکاسی نامزدی و اسپرت چه لباسی بپوشند. عکاسی نامزدی سنتی که معمولاً پیش از مهمانی انجام می‌شود معمولاً با لباس‌هایی کاملاً رسمی برگزار می‌شود. اغلب مشتریان من برای این نوبت عکاسی، هیچ مشورتی با من نمی‌کنند. در چنین زمانی من معمولاً منتشرم که آن‌ها را با لباسی بسیار کلاسیک که اغلب اوقات خودشان هم در آن لباس‌ها چندان راحت نیستند می‌بینم. به همین علت عکاسی نامزدی با این لباس‌ها به یک سری فرم‌ها و ژست‌های خیلی رسمی  و نه‌چندان راحت محدود می‌شود. اما عکاسی نامزدی و اسپرت در فضای عمومی کاملاً متفاوت است.
من بیشتر از اینکه به عروس و داماد بگویم تا لباس‌هایی هماهنگ با هم بپوشند، پیشنهاد می‌کنم تا لباس‌هایی هماهنگ با سبک و شخصیت خودشان انتخاب کنند. به عنوان مثال لباس‌هایی مانند تیشرت و شلوارک، برای دامادی که ریش یا سبیل رسمی دارد چندان زیبا نیست. یا لباس‌هایی مانند تاپ و شلوارک برای عروس خانم‌ها گاهی اوقات محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند و بهتر است این لباس‌ها با دقت و وسواس بیشتری انتخاب شوند.

اما به‌طورکلی، رنگ‌های شاد و زنده برای لباس‌ها در عکاسی نامزدی اهمیت زیادی دارد. من قبل‌تر در مقاله دیگری درباره لباس‌های عکاسی اسپرت توضیح داده‌ام که احتمالاً می‌تواند برایتان مفید باشد.

اما مهم‌ترین نکته برای لباس‌ها، جایی برای تعویض لباس است. من همیشه یک چادر مسافرتی در پشت ماشین خودم دارم تا اگر مکان مناسبی برای تعویض لباس‌ها نبود، مطمئن شوم که بچه‌ها می‌توانند با آرامش، لباس‌هایشان را تعویض کنند.

عکاسی نامزدی

 

آرایش مو و صورت
پیشنهاد‌های من در این مورد، درواقع دیدگاه من به عنوان یک عکاس است و هیچ عقیده و نظری درباره زیبایی یا زشتی یک آرایش خاص ندارم. همچنین اصولاً وقتی درباره آرایش صحبت می‌کنیم، بیشتر منظور آرایش عروس خانم‌ها است تا در بهترین حالت و شرایط باشند. خارجی‌ها یک مثال جالبی دارند که می‌گوید Happy Wife, Happy Life
از آنجا که به عنوان یک آقا سررشته‌ای از آرایش و آرایشگاه‌ها و مد‌های مختلفی که خانم‌ها با آن‌ها سر و کار دارند، ندارم در چنین مواقعی از همسرم کمک می‌گیرم. او هم خودش عکاس است و اتفاقاً برای زمان‌هایی که من با محدودیت عکاسی روبرو هستم و نمی‌توانیم با هم کار کنیم، به خوبی می‌تواند به تنهایی کل کار پیش ببرد. معمولاً پیش از شروع کار قراری را با عروس و داماد تنظیم می‌کنیم و او با توجه به لباس‌ها و فضایی که می‌خواهیم در آن‌ها عکاسی کنیم، درباره آرایش عروس، با او مشورت می‌کند. گاهی اوقات حتی پیشنهاد می‌دهد تا از آرایشگرهایی که از قبل با آن‌ها آشنا شدیم یا تجربه کار با آن‌ها را در نوبت‌های دیگر عکاسی نامزدی داشته‌ایم استفاده کنند. با مشورت و دیدن نمونه کارهای قبلی خودمان، می‌توانیم به یک جمع‌بندی خوب برای آرایش عروس برسیم.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم، خود آرایشگاه یا آرایشگر است. به‌هرحال باید در نظر داشته باشیم که برای عکاسی در جایی خارج از شهر، چقدر دسترسی به آرایشگاه وجود دارد و آیا اصولاً زمان کافی برای رفتن به آرایشگاه داریم یا باید آرایشگر را همراه خودمان ببریم. اما در هر حال نکات مهم آرایش در فصل‌های گرم سال را هم بخوانید.

نگرانی چندانی برای چهره و آرایش داماد نداریم. معمولاً خودم می‌توانم با دیدن چهره و لباس‌هایی که قرار است بپوشند، بهترین پیشنهاد را به آن‌ها بدهم تا جلوی دوربین در جذاب‌ترین شکل خود ظاهر شوند.

آماده‌سازی فضا برای عکاسی نامزدی

منظورم آماده‌سازی آتلیه نیست. آتلیه همیشه آماده مشتریان است. اما وقتی به فضاهایی خارج از شهر می‌رویم، بهتر است زمانی را برای آماده کردن فضایی که می‌خواهیم در آن عکس بگیریم اختصاص دهیم. همراه بردن برخی وسایل، مانند وسایل آتش‌بازی، تجهیزات موسیقی، یک اسپیکر که بتواند با باطری کار کند و بسیاری اکسسوری‌های دیگر می‌تواند به زیباتر شدن فضا کمک کند. باز هم بهتر است مقاله آموزش عکاسی اسپرت که در این رابطه نوشته‌ام را مطالعه کنید.

عکاسی نامزدی می‌تواند تبدیل به یکی از ماندگارترین خاطرات مشترک شما بشود و من همواره سعی می‌کنم این خاطرات را به زیبایی ثبت کنم. اگر دوست دارید برای این دیدن نمونه کار‌ها یا تنظیم یک قرار با من تماس بگیرید، می‌توانید از صفحه تماس با ما یا تماس از طریق تلگرام در پایین این صفحه استفاده کنید.
اگر هم درباره این مطلب سؤالی دارید می‌توانید در کادر نظرات زیر، سوالتان را بپرسید تا در سریع‌ترین زمان به آن بدهم. برایتان آرزوی شادی و خوشبختی دارم.

منبع: وبلاگ دیج ایمیج

powered by داده پردازان افق نور