من قصد دارم در این مطلب با شما مطالبی را به اشتراک بگذارم که من و همه همکاران عکاسم مایلیم قبل از روز بزرگ و باشکوه عروسی‌تان از آن‌ها مطلع شویم. در اینجا به اطلاعاتی اشاره خواهیم کرد که با در میان گذاشتن آن‌ها با عکاس عروسی تان، به ما کمک خواهید کرد که کارمان را بهتر انجام بدهیم.

  1. شماره تماس و اسامی همکارانمان در مراسم عروسی

ما تنها کسی نیستیم که در روز عروسی‌تان برایتان کار می‌کنیم، بلکه کسان دیگری نیز هستند که قرار است با آن‌ها نیز به‌طور پایاپایی همکاری کنیم. برای مثال با دی جی یا مدیر برنامه‌هایتان و یا مسئول هماهنگ کننده مراسم عروسی و… دانستن چنین اطلاعاتی، در بعضی موارد می‌تواند بسیار مفید باشد. به این ترتیب ما به کمک هم امور کار را به دست می‌گیریم و دیگر به‌هیچ‌عنوان لازم نیست نگران چیزی باشید و در همه‌جا حضورداشته باشید. ما می‌توانیم قبل از عروسی باهم هماهنگ شویم و یک کار گروهی مشترک را در کنار هم آغاز کنیم. بیشتر عکاسان ترجیح می‌دهند این کار را انجام ندهند و از شما این اطلاعات را نپرسند، زیرا این‌طور راحت‌تر هستند و دردسر تماس با دیگران را نخواهند داشت. اما اگر ما اصرار به انجام این کار را داریم مطمئناً به فکر مزایای آن ‌هم هستیم. بنابراین اگر هم فراموش کردم این اطلاعات را از شما بگیرم، خودتان آن‌ها را برایم بفرستید.

  1. اسامی کامل تک‌تک اعضای خانواده‌تان و نزدیکانی که در مراسم عروسی حضور پیدا خواهند کرد.

عکاسان باتجربه و مجرب به‌خوبی می‌دانند، چقدر خوب است قبل از شروع مراسم و حضور داشتن در آن اسامی تمام افراد حاضر در آن جمع را تمرین کنند و بلد باشند. نمی‌دانید چقدر کار زشتی است که یک عکاس مقابل 30 یا 40 نفر ایستاده باشد که همگی نام او را می‌دانند اما او نام هیچ‌کدام از آن‌ها را نداند و آن‌ها را با “هِی شما” صدا کند؟ پاسخ این سؤال کاملاً مشخص است. این می‌تواند برای یک عکاس حرفه‌ای و صاحب‌نام بسیار نامناسب و بد باشد. اگر یک عکاس جدید و ناشناسی برای مراسمتان در نظر گرفته باشید شاید از دید دیگران این مسئله مهم نباشد و حضار زیاد به این قضیه توجه نکنند اما در غیر این صورت، حتماً برای عکاستان لیست اسامی حضار در مراسم عروسی‌تان را ارسال کنید.

البته درباره خانواده‌هایی که چند سالی هست با آن‌ها در ارتباطم و آن‌ها را می‌شناسم مشکل چندانی نیست. اما ترجیح می‌دهم که نام خواهر و برادرها و پدر و مادر عروس و داماد را از قبل بپرسم و از بر کنم.

  1. بیان کردن هر مسئله و مشکلی که می‌توانیم به شما در حل کردن آن کمک کنیم

یادم می‌آید چند سال پیش از یک عروس و داماد عکاسی می‌کردم که دست چپ عروس خانم، به صورت مادرزادی، بدون انگشت بود. من این موضوع را نمی‌دانستم و در قرارهایی که با او داشتم متوجه این اشکال نشده بودم. دقیقاً در دقایق اول عکاسی، وقتی از او خواستم که دستش را دور گردن داماد بگیرد، متوجه شدم و هر دوی ما خیلی بابت این مساله خجالت‌زده شدیم.
شاید اگر قبل از روز عکس‌برداری، این موضوع را می‌دانستم، راحت‌تر برخورد می‌کردم. فهمیدن تمام این جزئیات در مورد افراد حاضر در مراسم عروسی هم می‌تواند به عکاس عروسی ، هم درگرفتن عکس‌های بی‌نظیر و هم در تبدیل عکاس به مؤثرترین و پررنگ‌ترین فرد در مراسم عروسی کمک بسزایی کند. برای مثال ما اگر اطلاع داشته باشیم که کدام‌یک از والدین عروس یا داماد فوت کرده‌اند یا نیاز به صندلی چرخ‌دار دارند، در عکس‌های جمعی او را صدا نخواهیم کرد، یا حتماً به او کمک خواهیم کرد. یا اگر بدانیم که یکی از اقوام نزدیک، در هوای گرم فوراً شروع به تعرق می‌کند از او زودتر عکس می‌گیریم تا از خیس شدن و اذیت شدن نجات پیدا کند. برای من مهم است که بدانم مثلاً یکی از ساقدوشان عروس حساسیت شدیدی به گل و گیاه دارد از عکاسی از او در باغ صرف‌نظر خواهم کرد. قطعاً بدون دانستن این اطلاعات، عکاس عروسی هیچ ‌چیزی را از دست نخواهد داد. اما می‌توان از این دیدگاه هم به این قضیه نگاه کرد که عکاس عروسی با دانستن این اطلاعات و کمک کردن به افراد دیگر، هم عکس‌های خوبی خواهد گرفت و هم به‌عنوان یک فرد مفید و خوب در روز مراسم عروسی شناخته خواهد شد.

  1. در جریان‌ گذاشتن برخی مسائل خصوصی و مهم که ممکن است در مراسم عروسی دردسرساز شوند

تصور کنید که مادر عروس یا داماد، علاقه‌ای به گرفتن عکس نداشته باشند. دانستن چنین چیز مهمی راجع به او می‌تواند به عکاس عروسی کمک کند تا بدانیم که نباید از او عکس‌های بی‌هوا بگیریم. یا برای مثال اگر والدین عروس و داماد از هم جداشده باشند و به‌هیچ‌عنوان تمایلی در کنار هم بودن نداشته باشند، دانستن این قضیه مهم به ما کمک خواهد کرد تا از اتفاق افتادن یک رویداد بد در روز عروسی‌تان جلوگیری کنیم. شاید تصور اینکه مطرح کردن مسائل خصوصی خانواده خودتان و یا همسرتان با ما کاری مناسبی نیست. اما بیان کردن چنین چیزهای مهمی، از روی دادن اتفاق‌های بد در روز عروسی‌تان جلوگیری خواهد کرد. اگر در خانواده شما مسئله مهمی وجود داشته باشد، چه بزرگ و چه کوچک ما نیاز داریم آن را بدانیم. کار یک عکاس خبره مراسم عروسی گرفتن عکس‌هایی از لحظاتی است که افراد باهم در ارتباط‌‌ند، حتی اگر مسئله خصوصی خانوادگی هم وجود داشته باشد بازهم چهره‌های خندان و صادق و مراوده‌های صادقانه بینشان وجود خواهد داشت و ما دوست داریم که از این‌ها عکاسی کنیم. بنابراین دانستن مسائل مهم خانوادگی‌تان به ما کمک خواهد کرد تا از لحظات خوب و چهره‌های راضی عکاسی کنیم تا از اخم‌ها و ناراحتی‌هایی که از دید دوربین پنهان نخواهند شد.

  1. می‌توانید حساب ویژه‌ای روی کمک ما باز کنید

ما به‌عنوان عکاس عروسی ، نزدیک‌ترین کسانی هستیم که در مراسم عروسی حضور داریم. یعنی از لحظه رسیدنمان به مراسم عروسی تا اتمام آن در چند قدمی عروس و داماد حضور داریم. این بدان معناست که برخلاف اینکه شاید نقش مهمی در عروسی نداشته باشیم اما کاملاً برعکس می‌توانیم کمک مؤثری به شما بکنیم. بنابراین چیزی که ما می‌خواهیم بدانیم این است که شما کاملاً آمادگی اجرای این مراسم را دارید. اگر غیرازاین باشد، نگرانی‌های ما در روز عروسی بیشتر خواهد بود. تیم من دوست دارد بداند که اگر در کنار کار عکاسی و فیلم‌برداری عروسی، می‌تواند کمکی هم به برگزاری مراسم عروسی بکند پیش از شروع کار در جریان قرار بگیرد.

  1. تمام ایده‌های غافلگیری‌هایتان را قبل از عروسی با ما به اشتراک بگذارید

غافلگیر کردن در مراسم عروسی کار بسیار جذاب و بانمکی است، اما برای عکاس عروسی نه‌تنها جالب نیست بلکه اگر بدون اطلاع ما باشد، واقعاً از آن متنفریم. همیشه در نظر داشته باشید که عکاس شما نسبت به برنامه شما، امکانات عکاسی مورد نیاز را با خود به همراه می‌آورد. شما تصور کنید که عکاستان خودش را برای یک رقص رمانتیک و آرام آماده کرده است اما یک‌لحظه همه‌چیز تغییر می‌کند و شما همه را غافلگیر کرده و یک رقص دسته جمعی با ساقدوش‌ها انجام می‌دهید. در این لحظه گرفتن عکس و تصویر مناسب نسبت به حرکات شما که از قبل برایمان مشخص نبوده بسیار سخت و نتیجه آن پیش‌بینی نشده خواهد شد. بنابراین حتماً قبل از انجام هر ایده غافلگیری در روز مراسم عروسی‌تان حتماً آن را از قبل با عکاستان در میان بگذارید تا او کاملاً آماده ایده‌تان باشد و با خودش امکانات موردنیازش را نیز بیاورد. در غیر این صورت شما عکس‌های خوب لحظه غافلگیری‌تان را برای همیشه از دست خواهید داد.

  1. جزئیاتی که گفتن آن می‌تواند به عکاس عروسی کمک کند عکس‌های خلاقانه‌ای بگیرد

عکاس عروسی عاشق این است که عکس‌های خلاقانه‌ای از شما بگیرد. عکس‌های عروسی شما نه‌تنها به‌عنوان یادبودی خاص از مراسم عروسی‌تان خواهد بود بلکه بیانگر لحظه‌هایی مانند، شادی، هیجان، ناامیدی، ترس و تمام اتفاق‌هایی که در آن روز می‌افتد خواهد بود. اگرچه یک عکاس تمام سعی خود را خواهد کرد که تمامی این لحظات را ثبت کند اما دانستن جزئیات بیشتر به او کمک زیادی خواهد کرد. شما می‌توانید جزئیات زیادی در اختیار ما بگذارید و بیشتر ما را در این راه کمک کنید تا عکس‌های خلاقانه و بی‌نظیری بگیریم.

  1. زمان غذا خوردن عکاسان

عکاسی فقط به انجام دادن کارهای فیزیکی، یعنی این‌طرف و آن‌طرف دویدن، خم شدن و عکس گرفتن از زاویه پایین و انجام حرکاتی شبیه به ژیمناست‌ها نیست. بلکه عکاسان خلاق علاوه بر بدن خود از ذهنشان نیز برای گرفتن عکس‌های خلاقانه و بی‌نظیر کمک می‌گیرند که با انجام فعالیت‌های فیزیکی و ذهنی زیاد احساس گرسنگی شدید می‌کنند.

در طی اکثر عروسی‌ها عکاس عروسی تنها کسی است که دیرتر از همه غذا می‌خورد. شاید این قضیه برای کسانی که از دور به ماجرا نگاه می‌کنند مسئله مهمی نباشد اما برای ما عکاسانی که به‌ندرت وقت غذا خوردن داریم دانستن اینکه قرار است کِی غذا بخوریم بسیار مهم است. بهترین زمان برای غذا خوردن عکاسان دقیقاً وسط شام خوردن است. یعنی هنگامی‌که مهمان‌ها مشغول شام خوردن هستند و یا منتظر رسیدن غذایشان هستند. در این زمان اتفاق چندان مهمی ازنظر عکاس نمی‌افتد که حضور فعالش در آن لحظه مهم باشد و باید در نظر گرفت در طی شام خوردن، مخصوصاً وسط شام کمتر اتفاق مهمی رخ می‌دهد. اما اگر ازنظر شما قرار است که عکاسان تا آخر شام منتظر بمانند و کار خاصی را انجام دهند، حتماً آن‌ها را در جریان بگذارید و از قبل به آن‌ها این مطلب را بگویید تا آن‌ها نیز برای خود برنامه‌ریزی کنند و همراه خود مقداری میان وعده برای رفع گرسنگی داشته باشند.

  1. سعی کنید با عکاس عروسی رو راست باشید و به او بگویید که چرا او را انتخاب کرده‌اید

به نظر خودتان چه چیزی باعث شده که من را به عنوان عکاس عروسی انتخاب کنید؟ شاید جواب ما عکاس‌ها این باشد که”عکس‌های خوبمان” اما حقیقت کاملاً چیز دیگری است. این کاملاً درست است که هر عکاسی آرزو دارد که دلیل انتخاب شدنش بهتر از دیگران بودنش باشد اما واقعیت این است که دلیلی که شما یک عکاس را انتخاب می‌کنید بیشتر به خاطر این است که هزینه او نسبت به عکاسان دیگر بهتر بوده و یا گزینه‌های آلبوم عکس‌های بهتری نسبت به عکاسان دیگر داشته است که باعث شده شما او را انتخاب کنید. احتمالاً اگر گزینه بهتر از او هم وجود داشت شما روی همان گزینه فکر می‌کردید. پس لطفاً با عکاس خودتان روراست باشید و بگویید دقیقه از او چه انتظاراتی دارید و او باید چه عکس‌هایی بگیرد و چه عکس‌هایی نگیرد. اگر من و تیم عکاسی عروسی ما را به این خاطر انتخاب کردید که قیمت‌های مناسب‌تری دارد، نباید در کانال‌های اینستاگرام بگردید و از هر صفحه هر عکاس، چند تا از بهترین عکس‌هایش را جدا کنید و از من بخواهید تا همه آن‌ها را برایتان بگیرم. توجه داشته باشید که در هر آلبومی، یک یا چند عکس بهترین است. اما همه آن‌ها بهترین نیستند و فقط وقتی یک آلبوم کامل را می‌بینید باید درباره آن نظر دهید.

  1. هر چیزی که شما را بیشتر نگران می‌کند را به ما بگویید

عکاس مراسم عروسی شما نیروی شگفت‌انگیزی در سازمان‌دهی اوضاع مراسم عروسی‌تان دارد. این‌ها نمونه‌هایی از نگرانی‌هایی هستند که ما بارها از عروس‌ها شنیده‌ایم:

خواهر من فکر می‌کند که اعضای خانواده‌اش زیاد خوب به نظر نمی‌رسند پس این برایش خیلی مهم است که عکس‌های زیبایی از همه اعضای خانواده گرفته شود.

او از اینکه قرار است چگونه در لباسش دیده شود حس خوشایندی ندارد، چراکه فکر می‌کند چربی شکم زیادی دارد. (شکم بزرگی دارد)

او انتظار داشت که فقط بزرگ‌سالان در مراسم عروسی شرکت کنند اما الآن مشخص‌شده است که قرار است کودکان زیادی به مراسم عروسی بیایند که این قضیه او را بیشتر آشفته‌ می‌کند.

من هزینه زیادی برای آتش‌بازی اول مراسم داده‌ام و برعکس، آتش‌بازی آخر شب برایم اهمیتی ندارد.

این‌ها می‌توانند اطلاعات بسیار به‌دردبخوری برای تیم من باشند. چراکه نشان می‌دهد باید روی چه چیزی تأکید کنیم و یا روی چه چیزی تأکید نکنیم. این اطلاعات به ما می‌گویند که چه زمانی باید با آگاهی کامل تمرکز اصلی‌مان را روی کار مهم‌تر بگذاریم.

این کار همچنین باعث می‌شود که من از نهایت خلاقیت خود استفاده کنم. برای مثال، در اوایل سال جاری، زوجی به من گفتند که بسیار نگران اولین رقص دونفری‌شان هستند. چراکه آن‌ها نه علاقه‌ای به رقص داشتند و نه بلد بودند چگونه خوب باهم برقصند. من هم ازآنجایی ‌که می‌دانستم هر دو آن‌ها موزیسین خبره‌ای هستند از آن‌ها خواستم که هردوشان به‌جای تمرکز بر روی رقص یک آهنگ خوب بسازند. آن‌ها سریعاً به حرفم گوش کردند و این کار را انجام دادند و آن آهنگ را در سالن رقص که به نام “اولین آهنگمان” نامیده بودند اجرا کردند. نتیجه این کار برایشان بسیار لذت‌بخش و خوشایند بود. چراکه بهترین شب زندگی‌شان را رقم زد. همه این‌ها به خاطر این بود که آن‌ها با من رو راست بودند و هر چیزی که نگرانشان کرده بود را به من گفتند و من هم بهترین راهنمایی را برایشان کردم.

به همین دلیل انتخاب عکاس مراسم عروسی مناسب بسیار مهم است. بهترین نتیجه و بهترین عکس‌ها فقط با عکاسانی به وجود می‌آیند که با آن‌ها احساس راحتی می‌کنید. اگر فکر می‌کنید من می‌توانم در روز عروسی‌تان، در کنارتان باشم، خوشحال می‌شوم که با من تماس بگیرید: 09121436025

-علیرضا فتحی

powered by داده پردازان افق نور