آیا عکاسی در شب جزو دغدغه های عکاسی شماست ؟ از کیفیت عکس های ثبت شده خود در شب رضایت ندارید ؟
عکاسی در شب به بهترین نحو و با واضح ترین جزییات ممکن است ، فقط کافیست اطلاعات قید شده در این مقاله را خاطر بسپارید .

یک شب برفی ر ادر نظر بگیرید ، یک شب بارانی ، یک شب بهاری یا …
عجیب است که شب در هر فصلی زیبایی های متمایزی دارد . جلوه هایی متقاوت در به رخ کشیدن سیاهی و سوسوی نور های مصنوعی .
یک سه پایه عکاسی ، یک دوربین عکاسی ، کمی صبر و حوصله و مقداری خلاقیت در کوله بارتان قرار دهید و بعد از خواندن این مقاله راهی شوید .

  • تنظیمات دوربین را به تنظیمات اتوماتیک تغییر دهید :

اگر نمی خواهید زیاد به خودتان زحمت دهید ، فلش دوربین را خاموش کنید و تنظیمات اتوماتیک دوربین را روی عکاسی در شب تنظیم کنید .
با همین دو اقدام دوربینتان آماده است که هنر تاریک شما را ثبت کند .
فقط حواستان باشد زمان ثبت هر عکس با دوربین در شب حدود ۲ تا ۸ ثانیه طول می کشد پس لازم است کمی شکیبا باشید .

  • سيستم فوكوس خودكار را دستی کنید :

تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب نیازی به فوکوس خودکار ندارد . سیستم اتوماتیک فوکوس ، برای عکاسی در شب گزینه چندان مناسبی نیست . بهتر است آن را به فوکوس دستی تغییر دهید .

  • تنظيم و كنترل نوردهی :

یکی از موثر ترین اصول عکاسی در شب ، توجه به مسئله نور است . همانطور که در تمام بخش های عکاسی نورپردازی حرف اول را می زند.
برای ثبت تصاویر روشن دو راه پیش رویتان است :
اولین راه که احتمالا به ذهن خودتان هم رسیده ، افزایش مقدار ایزو برای افزایش میزان نوری که به سنسور می رسد . مقدار ۲۰۰ برای ایزو ، مقدار مناسبی است به طوری که تصویرتان را تا حد قابل قبولی روشن می کند . البته گاها افراد از ایزوی ۴۰۰ هم استفاده می کنند که ممکن با مهمان ناخوانده ای مثل نویز درگیر شوند .
البته با توجه به تفاوت دوربین ها ، معتبر ترین راه ، آزمون و خطای مقادیر مختلف ایزو است .

راه دوم برای ثبت تصاویر روشن تر در شب ، افزایش میزان جبران نوردهی است . البته سر و کله زدن با این قابلیت کمی تخصصی است و نیاز به مهارت مخصوص به خود را دارد. ولی راه اول هم نتیجه خوبی دارد هم ساده پیاده سازی می شود .

  • جادوی بالانس سفیدی :

بالانس سفیدی برای عکاسی در شب خیلی به دردتان می خورد . چون عکاسی در شب شما را با مقادیر زیادی زمینه های تیره و منابع نور مصنوعی مانند نور تیر چراغ برق روبرو می کند ، تراز سفیدی به شدت مفید و کاربردی خواهد بود . استفاده از تراز سفیدی خودکار رنگ های تصویر شما را گرم تر می کند .

  • دوربين حرفه‌ای را امتحان كنيد :

برای ثب تصاویر هنری در شب ، نیاز به دستکاری سرعت شاتر هم پیدا می کنید ؛ بهتر است در چنین شرایطی سرعت شاتر را روی ۱۵ ثانیه تنظیم کنید و در ادامه ایزو را روی ۱۰۰ ثبت کنید.

هرچند عکاسی در شب با دوربین های دیجیتال معمولی یا موبایل های هوشمند بسیار پر دردسر و گاها نتیجه اش مورد قبول نیست . اما این بدین معنا نیست که یک دوربین حرفه ای بدون تلاش و صبر به از شما یک عکاس حرفه ای در شب می سازد.
اگر علاقه مندید که ترفند های عکاسی در شب موبایل های هوشمند را یاد بگیرید به این مقاله مراجعه کنید .

عکاسی در شب با آنکه سخت و پیچیده است اما کافیست تا قلق اش را یاد بگیرید ، آنقدر شیرین می شود که نمی توانید از آن دست بکشید .

  • به ی کعکس راضی نشوید :

یکی از مهمترین باید ها و نباید های عکاسی در شب این است که حتما از هر سوژه چند تصویر با زوایا و حالت های مختلف ثبت کنید تا در صورت تار یا نویز دار بودن یکی ، دیگری را جایگزین کنید و زحماتتان به هدر نرود.

-Alireza Fathi

powered by داده پردازان افق نور