کارت‌های حافظه‌تان را قبل از استفاده فرمت کنید
تقریباً روی همه کارت‌های حافظه، عبارت Pre Formatted به چشم می‌خورد یا حداقل این‌طور تبلیغ می‌شود که این کارت‌ها از قبل فرمت شده‌اند و نیازی به فرمت کردن ندارند. اما اینکه کارت حافظه را قبل از استفاده یک‌بار با خود دوربین فرمت کنید، ایده بسیار بهتری است. اصلاً برخی دوربین‌ها نیاز دارند که پوشه‌ها و فایل‌های مخصوص به خود را روی کارت ایجاد کنند و حتماً باید این فایل‌ها را برای دسترسی به تمامی حجم کارت، تشخیص دهند. همچنین کار بازیابی اطلاعات، از روی کارتی که توسط خود دوربین فرمت شده است ساده‌تر است. بنابراین به جای اینکه کارت را مستقیماً در دوربین بگذارید یا اینکه توسط کامپیوتر آن را فرمت کنید، بهتر است در همان ابتدا از فرمان Format دوربین استفاده کنید.

 

 

هیچ‌وقت، همه حافظه کارت را تا انتها پر نکنید
این پیشنهاد درباره حافظه کامپیوتر و حافظه‌های اکسترنال هم صادق است. هرگز کارت حافظه دوربین را تا انتها پر نکنید. تقریباً همه دوربین‌ها، می‌توانند حافظه باقی‌مانده برای ذخیره سازی را با تعداد عکس باقی‌مانده نشان دهند. یعنی می‌توانند به شما بگویند با چند عکس دیگر، حافظه به طور کامل پر می‌شود. همیشه حواستان به این عدد باشد و سعی کنید خیلی به آخرین عکس‌های باقی‌مانده نزدیک نشوید. این احتمال وجود دارد که وقتی دوربین می‌خواهد آخرین عکس باقی‌مانده را ذخیره کند، فضای کافی برای ذخیره‌سازی آن وجود نداشته باشد. در این مواقع، دوربین سعی می‌کند در سرتاسر کارت، به دنبال بیت‌های خالی برای ذخیره‌سازی اطلاعات آخرین عکس بگردد و احتمال نمایش پیغام خطا برای ذخیره‌سازی در این مواقع بسیار زیاد است.
اما مشکل این نیست که آخرین عکس گرفته شده به درستی ذخیره نشود. مشکل اینجاست که سعی دوربین برای ذخیره‌سازی، می‌تواند موجب از دسترس خارج شدن کل اطلاعات روی کارت شود. این اتفاق دقیقاً همین چیزیست که هنگام خالی شدن باطری هم می‌افتد.

نگذارید باطری دوربین به طور کامل خالی شود
این تجربه را بسیاری از فیلمبرداران برای فیلمبرداری و عکاسی عروسی داشته‌اند. البته منظور من اغلب فیلم‌بردارانی هستند که با دوربین‌های DSLR عکاسی می‌کنند. خالی شدن باطری باعث می‌شود تا دوربین نتواند اطلاعات آخرین فایلی که در حال ذخیره سازی آن است را به طور کامل و صحیح روی کارت حافظه ذخیره کند. بنابراین تنها بخشی از اطلاعات ذخیره می‌شود و بخشی از آن، دیگر وجود نخواهد داشت. در چنین مواقعی، دقیقاً مانند یک فایل ویروسی، ممکن است دوربین امکان دسترسی به ابتدا و انتهای فایل‌های ذخیره شده را از دست بدهد و عملاً اطلاعات روی کارت حافظه از دسترس خارج می‌شوند.
به زبان ساده اینکه، نگذارید دوربین با تمام شدن باطری، خاموش شود و پیش از آن خودتان باطری را تعویض کنید.

 

 

عکس‌ها را پاک نکنید
البته منظور من این نیست که باید عکس‌های ذخیره شده را برای همیشه نگه دارید. اگر عکس‌ها را در کامپیوتر یا هارد اکسترنال خودتان کپی کرده‌اید و دیگر به آن‌ها نیازی ندارید، ابداً عکس‌ها را در کامپیوتر پاک نکنید. بلکه کارت را مجدداً در دوربین فرمت کنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید، کارت حافظه‌تان همیشه در شرایطی قرار دارد که مورد نیاز دوربین است.

کارت حافظه خوب استفاده کنید
این نکته خیلی مهم است. شاید مهم‌تر از تمامی نکات بالا. بسیاری از اتفاقاتی که گفته شده و حتی برخی از اتفاقاتی که واقعاً پیش‌بینی نشده هستند و در اینجا به آن‌ها اشاره نشد، اغلب در مورد کارت‌های حافظه ارزان قیمت، بی‌کیفیت و غیر معتبر پیش می‌آید. این دقیقاً تفاوت مهم بین کارت‌های حافظه از برند‌های معتبر با کارت‌های معمولی است. اگر می‌بینید که دو کارت حافظه با حجم و سرعت برابر، قیمت متفاوتی دارند، گاهی اوقات این تفاوت قیمت به برند سازنده آن‌ها مربوط می‌شود. طبیعتاً برند‌های ناشناخته، مسئولیت کمتری در قبال مشتریان خودشان دارند و چیپ‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت این کارت‌ها، نمی‌توانند به اندازه یک برند معتبر بین‌المللی، مطمئن باشد.
اگرچه نورنگار سعی می‌کند همیشه کارت‌های حافظه از برند‌های معتبر و باکیفیت را به مشتریان خود عرضه کند، اما به دلیل رقابت در قیمت، ممکن است باعث شود تا برند‌های ارزان قیمتی را هم در این فروشگاه اینترنتی تجهیزات عکاسی ببینید.
پیشنهاد می‌کنم با کمی هزینه بیشتر، بهترین کارت حافظه، یا حداقل، یکی از بهترین‌ها را برای دوربینتان تهیه کنید. دوربین و لنز گران‌قیمت شما برای ثبت بهترین لحظات خریداری شده‌اند. هرگز اجازه ندهید یک کارت حافظه ارزان قیمت و بی‌کیفیت، عکس‌های فوق‌العاده شما را به باد دهند.

منبع: وبلاگ دیج ایمیج

 

powered by داده پردازان افق نور