مناظر شبانه، صحنه های بسیار زیبایی هستند که حتما شما هم در طول فعالیت های عکاسی خود وسوسه ی عکاسی از این گونه صحنه ها شده اید، مخصوصا که این مناظر از صحنه های شهری با چراغ های رنگارنگ ترکیب شده باشند. البته اگر شما برایعکاسی از این صحنه ها به مانند عکاسی در روز عمل کرده باشید، احتمالا نتیجه ی مطلوب را که انتظارش را داشتید نگرفه اید.

برای عکاسی در شب باید علاوه بر داشتن چند وسیله ی اضافی، وقت بیشتری هم صرف عکاسی نمایید. روی هم رفته عکاسی در شب، مانند صحنه های روز صرفا با کادربندی سوژه و نورسنجی و زدن شاتر در عرض چند ثانیه انجام نمیشود. علت این امر به دلیل شرایط نوری متفاوت در شب است. در شب دیگر از نور خورشید اثری نیست. تنها منبع نور قابل دسترس، چراغ هایی هستند که به نسبت کوچکی و بزرگی و کم نور و پرنور بودن خود، صحنه را تا حدی روشن کرده اند. این نور شاید برای چشم های ما که تا حد زیادی می توانند خود را به تاریکی و نور کم عادت دهند، عادی باشد ولی برای فیلم عکاسی یا چیپس دوربین دیجیتال غیر عادی هستند.

در عکاسی از صحنه های شب سعی کنید تا عمق میدان زیادی در عکس ایجاد کنید، چرا که بخش هایی از عکس شما طبیعتا سیاه و تاریک خواهد بود (بستگی به منظره و سوژه ای که عکاسی می کنید). مطمئنا با دیافراگم بسته هیچ سرعت مناسبی برای عکاسی در شب روی گردونه انتخاب شاتر خود پیدا نخواهید کرد، مگر اینکه دوربین شما بسیار پیشرفته باشد. بنابراین برای عکاسی از صحنه ای با نور متوسط شب، باید چیزی در حودو ۱ دقیقه به فیلم iso 100 نور بدهید. یک مسئله ی بسیار حیاطی که در اینجا وجود دارد، استفاده از سه پایه در هنگام عکاسی است که برای عکاسی از صحنه های شبانه از ضروریات کار است.

در غیر این صورت هیچ وسیله ای که بتواند دوربین را یک دقیقه ثابت و بدون حرکت نگه دارد وجود ندارد.

علاوه بر سه پایه حتما از یک دکلانژور برای عکاسی در شب استفاده کنید، چرا که در صورتی که بخواهید با انگشت خود به شاتر فشار بیاورید، حتما لرزش دست یا بدن شما به دوربین منتقل خواهد شد و عکس تار خواهد افتاد. بعد از نصب دوربین روی سه پایه و اتصال دکلانژور و کادربندی، از طریق فشار به دکلانژور، شاتر را باز کنید و بلافاصله شروع به شمارش هزار و یک هزارو و دو … بکنید. هر عددی بیانگر یه ثانیه خواهد بود تا بدانید که چقدر به عکس خود نور داده اید. پس از پایان مدت زمان لازم، ماشه ی دکلانژور را رها کنید تا شاتر دوربین بسته شود. با توجه با اینکه هیچ عکاسی در مورد نتیجه ی عکس خود نمی تواند اطمینان ۱۰۰ درصد داشته باشد، بهتر است که چند عکس با نوردهی های مختلف بگیرد و در پایان با مقایسه ی  آن ها، بهترین را انتخاب کنید. اگر دو طول مدت زمانی که شاتر دوربین باز است بنابه هر دلیلی و یا به دلیل چیزهایی که در صحنه ظاهر می شوند، تصمیم به قطع موقت عکاسی گرفتید، می توانید یک مقوای سیاه یا کلا یا لباس تیره را جلوی لنز دوربین بگیرید تا نور بیشتری به داخل دوربین نیاید.

امروزه روی اکثر دوربین های دیجیتال، حداقل یک گزینه ی عکاسی در شب وجود دارد. اما این گزینه هم دقیقا چیزهایی که در بالاگفته شد را انجام می دهد. یعنی سرعت شاتر پایین آورده می شود و مدت بیشتری نور به داخل دوربین راه داده می شود. در بعضی حالات ISO بالاتر برده می شود تا حساسیت نورسنجی بیشتر شود. البته در این حالت اختلالات نوری بیشتر به صورت پیکسل های سرگردان روی فایل ضبط خواهند شد. البته در عکاسی با این دوربین ها در هنگام شب استفاده از سه پایه را فراموش نکنید، در غیر این صورت عکس شما تار خواهد شد.

-علیرضا فتحی

powered by داده پردازان افق نور