صحنه های طلوع و غروب خورشید از زیبایی ها و مظاهر جالب طبیعت هستند که علی رغم اینکه هر روز تکرار می شوند ولی هر کدام آن ها از زیبایی های خاصی برخوردار هستند. این صحنه ها از مناظر جالب برای اکثر مردم هستند و همه دوست دارند با نگاه کردن به آن ها آرامش خاصی را درون خود تجربه کنند. با توجه به اینکه در این صحنه ها نور از حالت ویژه ای برخوردار است،عکاسی در این مواقع هم دقت خاصی را می طلبد.

اگر تا به حال عکس هایی از طلوع و غروب خورشید گرفته باشید، حتما متوجه شده اید که تاریکی در آن ها بیش از حد می باشد، چرا که عکس هایی که در این مواقع گرفته می شوند به صورت ضد نور می باشند. در نتیجه نور شدید قسمت های روشن صحنه، به درون دوربین می تابد. این نقاط مثل آسمان، خورشید و یا افق بسیار پر نور هستند و سایر چیزهایی که در پیش زمینه هستند، تاریک و سیاه می باشند.

علت تاریک شدن بیش از حد بعضی نقاط عکس این است که نورسنج دوربین عمدتا قسمت پرنور را نورسنجی نموده و مبنای کار خود را این نقاط می دهد. در این حالت زمانی که نورسنج مستقیما نور خورشید را اندازه گیری می کند، سیاهی های عکس بیشتر شده و فقط خورشید به صورتی چیزی واضح در عکس ظاهر خواهد شد. برای جلوگیری از بوجود آمدن چنین حالتی می توانید دوربین را به طرف نقطه ی روشن از آسمان که فکر میکنید نور آنجا برای تنظیم نورسنجی مناسب است، بگیرید. بعد از انجام نورسنجی توسط دوربین، نورسنج را قفل کنید (این کار را می توان در اکثر دوربین ها با فشار دادن دکمه شاتر تا نیمه و نگاه داشتن آن در این حالت انجام داد). سپس منظره ی خود را مجددا کادربندی کنید و عکس را بگیرید. در این حالت بخش های بیشتری از منظره خود را در عکس به صورت روشن خواهید داشت.


چیزی که در عکس های طلوع و غروب خورشید مهم است، نور و اشکال گرافیکی در ضد نور است که در ترکیب بندی خوبی عرضه شود.

یکی دیگر از راه های کاهش تاریکی بیش از حد و دارای کنتراست زیاد در عکس های طلوع و غروب، این است که پیش زمینه ی کمتری را در عکس منظور کنید و قسمت عمده ی عکس از آسمان و ابر های موجود آن تشکیل شده باشد. البته این حالت زمانی موثر واقع می شود که ابری در آسمان موجود باشد وگرنه آوردن آسمان خالی در عکس، کمک چندانی به زیبایی آن نخواهد کرد. اگر درکنار دریا هستید و خورشید در حال غروب یا طلوع کردن است، انعکاس نور خورشید روی آن باعث زیبایی خیره کننده ای در عکس خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  چگونه نورتند را به نور ملایم تبدیل کنیم

چنانچه در هنگام طلوع یا غروب، چیزهایی که در پیش زمینه وجود دارند، مرکز توجه را تشکیل بدهند، باید حتی المقدور از آوردن خورشید در عکس جلوگیری نمایید چرا که  در این حالت مجبور هستید برای روشن شدن چیزهایی که در پیش زمینه وجود دارند، دهانه ی دیافراگم را بیشتر باز کنید و در نتیجه آسمان یا خورشید که بیشتر نور دیده اند به صورت روشن یا سفید در عکس ظاهر می شوند که در بسیاری مواقع چیز جالبی نمی باشد.

از آنجایی که دوربین های اتوماتیک، نورسنجی را بطور خودکار انجام می دهند و عکاس تسلط چندانی در مورد نورسنجی ندارد، بهتر است که در هنگام کار با این دوربین ها در طلوع و غروب، چندین عکس با ترکیب بندی مختلف گرفته شود و سپس از بین آن ها یک یا چندتایی انتخاب شود.

powered by داده پردازان افق نور